Políedres/prismes/piràmides
A continuació donarem pas a l'exposició de les àrees i els volums d'aquests cossos geomètrics:
POLÍEDRES REGULARS
TETRÀEDRE A= l · 3= 11.5 · 3= =132.25 · 1.7= 224.8 cm
|
||
OCTÀEDRE A=2·l · 3= 2 · 6 · 3 = =72· 3 = 72·1.7= 122.4 cm
|
||
CUB A= 6· l= 6·6 = 216 cm V= l = 6= 216 cm |
PRISMES
RECTANGULAR At= 4( 4·15) + 2·87= 240+174= 414 cm P= 5.8 + 5.8 + 4 + 4= 19.6 cm Ab= b· a = 5.8·15 = 87cm V= Ab·h=87 · 15 = 1305 cm |
||
QUADRANGULAR At= Al + 2 Ab=15·4+ 2·36=60+72= 132 cm Ab= b·a = 6·6=36 cm V= Ab · h = 36·15= 540 cm |
||
HEXAGONAL Ab = p·ap / 2 = 21·9.15 /2 = 114cm Per calcular l'apotema hem realitzat el teorema de pitàgoras i el resultas ha estat = 9.15cm At = 14.8·6+2·114= 316.8 cm V = 114 · 14.8 = 1687.2 cm
|
||
TRIANGULAR Ab = b· a /2 = 4.4 ·9.8/2 = 21.56cm At = 3 (4.4·9.8 ) + 2(21.56 ) = 172.48cm V= Ab·h =21.56· 9.8= 211.288 cm |
||
|
PENTAGONAL Teorema de pitàgoras: h = c + c 5.3 = 2.65+ x 28.09= 7.02 + x x = 21.07 ; x= 21.07 = 4.6cm Ab= 26.5 · 4.6 / 2 = 60.95 cm At= Al + 2 Ab = 5(5.3·15)+2(60.95) = 519.4 cm V= Ab · h = 60.95·15= 914.25 cm |
PIRÀMIDES
TRIANGULAR Ab = 11.5 ·17 /2 = 97.75 cm At = 17 + 97.75= 114.75cm V = 1/3 · 97.75 · 17= 553.91 cm |
||
QUADRANGULAR Ab= 6·6 = 36 cm At= 16.5 + 36 = 52.5 cm V=1/3 ·36 · 16.5 =198 cm
|
||
PENTAGONAL P= 6·5 = 30 cm Tot seguit calcularem l'apotema per mitjà del teorema de pitàgores. ap=5.2 cm Ab= p·ap /2 = 78 cm |
||
HEXAGONAL Ab = 36 · 5.2 / 2 = 93.6 cm Tot seguit calcularem l'apotema per mitjà del teorema de pitàgoras ap = 5.2 cm At = 16 + 93.6 = 109.6 cm V = 1/3 · 93.6 ·16 = 499.2 cm |