0.00 h. Vilaplana. 335410
- 4565941 - 356. Passant pel centre
del poble anem a la part alta, on trobem
el PR del camí de les Tosques,
que ens acompanyarà fins a la
Mussara. Està ben senyalitzat
i no ens ha d'oferir cap dificultat.
Tot just sortint del poble travessem
el riu de les Tosques, al costat d'una
font, a l'esquerra. El camí puja
entre camps d'avellaners amb uns marges
de pedra molt ben fets i tenint
davant els cingles de les Airasses,
sobre els quals hi ha el poble de la
Mussara. Arribem a una bifurcació
(15'), on deixem a l'esquerra el camí
de les Campanilles, que és una
magnífica opció per tornar
si volem fer un recorregut circular.
Ja un tros enllà ((16'; 500 m)
arribem altre cop a tocar del riu. Pugem
una estona més, ja en terreny
de pedra i terra roges, i ens desviem
a la dreta. Aquí comença
el camí de bast antic i les feixes
deixen de ser conreades. Travessem el
riu (18') i entrem en un tram de pedra
tosca, que dóna nom al camí
i al lloc. Pugem força fort i
arribem a les envistes d'un bonic salt.
Una mica més amunt arribem a
un petit replà.
0.55 h. Les
Tosques. 336057 - 4568765
- 664. Bonica raconada. Per la dreta,
gairebé tapat, surt un camí
que puja cap a la font del Roure,
sota els repetidors. El nostra camí
travessa el riu i va a l'esquerra
(E). Aviat torna a pujar fort. A mitja
pujada (7') deixem a l'esquerra un
corriol que passa sota la Roca Caiguda
i que enllaça amb el camí
de les Campanilles. Una estona després
arribem a un replà (10'; 791
m)), ja sobre el cingles roigs. Per
la dreta ve un camí de la zona
del mas del Morenet. Continuem pujant
i, al costat de les ruïnes del
mas de l'Adrià, travessem una
pista i fem l'última pitrada
fins al capdamunt dels cingles (22';
952 m). Bifurcació de camins.
Deixem el de la dreta, passem davant
el refugi de la Mussara i, pels prats,
arribem a les primeres ruïnes
del poble, on arribem per la carretera,
just davant l'església.
1.46 h. La Mussara.
334951 - 4568745 - 991. Antic municipi
del Baix Camp (annexionat a Vilaplana
el 1961). Té una trentena de
masos dispersos, molts deserts. El
nucli va ser abandonat definitivament
el 1959 i està en estat ruïnós,
en bona part perquè el campanar
era l'objectiu del camp de tir de
"los Castillejos". L'església
parroquial era dedicada a Sant Salvador.
El lloc és d'origen islàmic
i formava part del valiat de Siurana.
A l'esquerra hi ha un turonet, sobre
els cingles de les Airasses, des d'on
és té la millor vista
de la plana i de les muntanyes dels
voltants. D'aquí surt, ben
indicat, el camí de les Campanilles.
En
sortim per la carretera fins a la
cruïlla que va a Capafonts, al
coll de la Negra (11'). Anem a la
dreta, direcció de Mont-ral,
però al cap d'uns 100 m deixem
la carretera i pugem a l'esquerra,
per un camí que segueix també
el GR-172. Arribem a una pista (8';
1.021 m), ja als altiplans de la Mussara,
que seguim a la dreta, tot planejant.
Després deixem a l'esquerra
una altra pista (9'), per on va també
el GR-7. Seguim endavant, deixem a
la dreta (3') el GR-172 cap a Reus,
i després (5') a l'esquerra
el GR-65-5 cap a l'Albiol. Una mica
després (5') girem a l'esquerra,
acompanyats del GR-7, cap a Mont-ral.
Al cap d'uns 8 min, gairebé
al peu del Puig Pelat, que veiem a
l'esquerra, deixem la pista i ens
hi dirigim per un camí (NW)
marcat amb fites. Travessem el pla
de les Salòpies, encatifat
de flors a la primavera, i pugem al
cim per un grau força dolent.
2.51 h. Puig
Pelat. 337210 - 4570250
- 1083. És el cim més
alt dels Motllats. Arribem a la punta
SE, que és la que ofereix millor
panoràmica, sobretot en un
dia clar com el que vam tenir. Al
N veiem l'altiplà dels Motllats
i darrere l'espina dorsal de la serra
de Prades. Al NE destaca el poble
de Mont-ral, amb la serra del Pou
a la dreta i darrere la serra de Miramar,
el Montagut i el Montmell, amb Montserrat
al fons de tot. Al SE Tarragona i
la seva comarca. Al S les antenes
de la Mussara. Cap al SE les serres
de Llaveria, Colldejou, Cardó
i fins als Ports. A l'O, en primer
terme, el turó de Cantacorbs,
i enllà Gallicant i Montsant.
En
sortim en direcció NW, passant
pel costat d'una antena aterrada,
punt més alt del cim, i baixem
lleugerament fins a un collet on hi
ha una petita urbanització.
Hi trobem una pista, que seguim a
la dreta i immediatament altre cop
a la dreta, pel terreny ondulat dels
Motllats. Al cap d'uns 25 min trobem
un camí a la dreta de la pista
(337283 - 4571401 -1021), que seguim
(NE). També amb petites ondulacions,
arribem al Portell del Cisterer o
de la Cova de la Bruixa, ran de cingle
(16; 338202 - 4571671 - 1000). La
punta de Barrina és al SE,
a la dreta. Ens hi acostem per un
corriol precari que va per la carena.
3.37 h. Punta
de Barrina. 338332
- 4571529 - 1016. És considerat
el cim culminant de la comarca de
l'Alt Camp, tot i que tal com hi arribem
no destaca gens; de totes maneres
ens fem la
foto de rigor. Ara bé,
la vista sobre la vall del Glorieta
és esplèndida. Retornem
al portell i, deixant a la dreta el
camí que baixa al Bosquet i
l'Aixàvega, en prenem un que
tomba a l'esquerra, i que revolta
primer per sobre i després
per sota, el serrat de l'Avenc i els
cingles de l'Abellera (primer direcció
general N i després NE, encara
que revolta molt). Tot aquest camí
té marques vermelles i blaves.
Uns tros enllà ens ve de l'esquerra
un corriol que baixa del portell de
l'Abellera i poc més endavant
arribem al pas
del Cable, dit així perquè
n'hi ha un que ajuda a fer un pas
delicat, en fort pendent. Després
pugem una mica fins arribar al peu
de l'avenc de Mont-ral i de la cova
dels Lladres, que es troben a l'esquerra
del camí (338751 -4573342 -
976). Tornem al camí, passem
una petita foradada i arribem a una
altra. Durant el trajecte hem tingut
unes perspectives insuperables de
la cinglera.
4.24 h. La Foradada.
339039 - 4572439 - 959. Pont
natural ample format per les roques.
A partir d'aquí el camí
baixa. De seguida deixem un camí
que baixa a la dreta i poc després
un altre que puja a l'esquerra. Arribem
a la carena, que anem seguint (E).
Deixem un corriol que ens ve de la
dreta (9') i arribem a la punta Coroneta,
bon mirador de les valls del Glorieta
(dreta, S) i del Brugent (esquerra,
N), i de l'església de Mont-ral
(al davant, E), encimbellada sobre
el poble, que resta amagat. Baixem
a l'esquerra, per l'obaga, passem
al costat d'un avenc, i, deixant trencalls
a dreta i esquerra, arribem al poble,
davant la casa de la vila.
4.55 h. Mont-ral.
Final de l'itinerari.
|