0.00 h. Monestir
de Lillet. En realitat vam
començar a caminar 1,3 km més
enllà, uns 100 m després
de la pista que baixa del castell de
la Vila, des d'on començo a comptar
el temps. 416769 - 4776205 - 980. Continuant
per la pista baixem a passar el rec
de Junyent, força engorjat en
aquest tram i, poc abans de tornar a
passar el torrent, prenem una pista
de desembosc a l'esquerra (10'), que
puja al costat d'un torrent secundari.
Quan baixa per passar-lo, la deixem.
0.16 h. Camí
de Montclús. 416775
- 4775300 - 1064. El prenem a l'esquerra
de la pista. Està ben traçat,
però el desús fa que
estigui brut, sobretot de brancam
a terra. De tant en tant hi ha algunes
marques grogues antigues. Un tros
amunt, en un collet, retroba la pista.
0.20 h. Collet
del Pi. 416858 - 4775202
- 1097. Deixem un brancal a l'esquerra
i pugem al costat i per sobre d'un
torrent, del qual, més amunt,
s'allunya, sense travessar-lo mai.
0.38 h. Coll
de Llevat. 417280 - 4774810
- 1242. En la carena que separa les
valletes de Junyent i de les Sois.
Pugem a la dreta (S), per carena.
0.50 h. Collet de l'Oració.
417289 - 4774469 - 1308. Malgrat que
els senyals grocs indiquen que passem
al costat est, cal pujar una mica
més i passar-hi més
amunt, per iniciar el camí
del pas de la Barra, en alguns trams
ben esllavissat i no fàcil
de resseguir, i que va prop del peu
de la cinglera, al costat est, força
planer. Ja cap al final passa pel
costat de la Bauma del Xelat (417578
- 4773318 - 1314), deixa un trencall
que baixa a l'esquerra i revolta el
llom de la muntanya, pujant lleugerament.
1.30 h. Cases
de Montclús. 417397
- 4674495 - 1347. Força ben
conservades i situades enmig d'extensos
prats. Pugem (NNW) sense dificultats
per una pista herbada.
1.45 h. Tossa
de Montclús. 417132
- 4674237 - 1470. Cim arradonit. Les
cingleres que la cenyeixen per l'est
i el nord es veuen poc, tapades per
la vegetació. Retornem a les
cases, passem pel
costat del que havia estat l'ermita
de Sant Cinto, ara reconvertida pel
propietari en lloc d'estada i baixem
fins a la collada, pel bonic camí
d'accés (foto de la dreta).
2.20 h. Collada
de Montclús. 416848
- 4673147 - 1317. Deixem a l'esquerra
el camí cap a Santa Eugènia
i a la dreta una pìstota que
baixa a la font de les Greus. Seguim
recte (W) i de seguida deixem a l'esquerra
un camí que, passant al costat
d'un dipòsit, puja cap a la
carena del puig Lluent. La nostra
pista, amb petites pujades i baixades,
fa una gran volta sobre el clot de
la Llena, en una zona arbrada i, a
la tardor, de gran varietat de colors.
3.20 h. Refugi
d'Ardericó. 414745
- 4673580 - 1327. En procés
d'acondicionament, s'hi pot fer estada,
ben atesos pel Kun i la Júlia.
Continuant per la pista, pugem fins
al proper coll.
3.36 h. Collada
d'Arderiu (en mapes antics
posa coll d'Ardericó). 415262
- 4674312 - 1402. Si volem podem pujar
a la Roca Forcada, a uns 20 min a
la dreta del coll, tal com es troba
descrit a l'it. 20 del llibre, itinerari
que seguim a partir d'aquí.
Deixant la pista, baixem (NE). De
seguida deixem el camí més
clar i girem a la dreta, per zona
menys poblada d'arbres, fins que,
força avall i quan el bosc
es fa més espès, girem
a l'esquerra i arribem a una antiga
pista (14'; 415465 - 4674725 - 1263)
procedent de la casa d'Arderiu. La
seguim a la dreta i continuant pel
dit itinerari arribem a una casa.
4.15 h. El Junyent.
416214 - 4674956 - 1125. Continuem
seguint l'it. 20. En arribar al torrent
podem continuar per l'it. o bé
per la pista fins al punt de sortida.
4.43 h. Pista
al monestir de Lillet.
Final de l'itinerari.
Si hem deixat el cotxe al monestir
caldrà afegir-hi, entre anada
i tornada, prop de 45 min més.
|